NHS sweeps district swim titles

NHS sweeps district swim titles
Posted on 01/22/2020
NHS sweeps district swim titles

Nacogdoches High School’s boys and girls swim teams swept to victory once more in the District 17-5A swimming championship Friday at the Boys & Girls Club in Nacogdoches.

The boys team won with 211 points, easily holding off second-place Lufkin, which had 86 points.

The NHS girls posted 172 points, beating out Hudson High School’s 121.

Individual results

Girls 200 medley relay, 1st, Hannah Richey, Isabella Carrillo, Sydney Lewallen and Cosette Potter.

Boys 200 medley relay, 1st, Jackson Castleberry, Philip Franke, Zach Fickes and Cooper Hinson.

Girls 200 freestyle, 3rd, Alyssa Becnel; 4th, Sky Fredregill; 7th, Aiden Baltierra; 8th, Emma Presley.

Boys 200 freestyle, 2nd, Diego Zendejas; 3rd, Nathan Montes; 4th, Max Weems; 5th, Garrett Schmid.

Girls 200 IM, 5th, Vivyan Nieberding; 6th, Holly Jaramillo; 7th, Katie Cook; 8th, Selah Kinman.

Boys 200 IM, 1st, Alister Jackson; 2nd, Philip Franke; 4th, Ashton Stewart; 5th, Clayton Blackshire.

Girls 50 freestyle, 1st, Cosette Potter; 3rd, Jordan Rankin; 5th, Maddy Stout; 7th, Madison Ward; 9th, Hadyn Rivers.

Boys 50 freestyle, 1st, Cooper Hinson; 2nd, Zach Fickes; 4th, Daniel Chandler; 7th, William Hinson.

Girls 100 butterfly, 2nd, Isabella Carrillo; 5th, Sydney Lewallen; 7th, Aiden Baltierra.

Boys 100 butterfly, 4th, Diego Zendejas; 5th, Alister Jackson; 9th, Clayton Blackshire; 11th, Joseph Stevens.

Girls 100 freestyle, 2nd, Cosette Potter; 3rd, Jordan Rankin; 6th, Maddy Stout; 7th, Lily Choi.

Boys 100 freestyle, 1st, Jackson Castleberry; 2nd, Zach Fickes; 5th, Daniel Chandler; 6th, William Hinson.

Girls 500 freestyle, 4th, Hannah Richey; 5th, Alyssa Becnel; 6th, Vivyan Nieberding; 7th, Emma Presley.

Boys 500 freestyle, 2nd, Christian Castleberry; 3rd, Max Weems; 6th, Garrett Schmid; 7th, Stuart Beal.

Girls 200 freestyle relay, 2nd, Cosette Potter, Isabella Carrillo, Alyssa Becnel and Hannah Richey.

Boys 200 freestyle relay, 1st, Zach Fickes, Daniel Chandler, Alister Jackson and Cooper Hinson.

Girls 100 backstroke, 1st, Hanna Richey; 3rd, Sky Fredregill; 4th, Holly Jaramillo; 6th, Katie Cook.

Boys 100 backstroke, 1st, Jackson Castleberry; 3rd, Christian Castleberry; 5th, Nathan Montes; 10th, Aaron Zepeda.

Girls 100 breaststroke, 3rd, Isabella Carrillo; 4th, Sydney Lewallen; 6th, Lily Choi; 8th, Selah Kinman.

Boys 100 breastroke, 3rd, Cooper Hinson; 4th, Philip Franke; 5th, Ashton Stewart; 6th, Kaden Packard.

Girls 400 freestyle relay, 3rd, Jordan Rankin, Maddy Stout, Sydney Lewallen and Alyssa Becnel.

Boys 400 freestyle relay, 1st, Alister Jackson, Christian Castleberry, Philip Franke and Jackson Castleberry.

Website by SchoolMessenger Presence. © 2020 Intrado Corporation. All rights reserved.